control deniedTalentingasis gitaristas, vokalistas, kompozitorius ir poetas Chuck’as Schuldiner’is (1967-2001) geriausiai žinomas kaip kultinės grupės Death įkūrėjas ir vienintelis pastovus narys. Ši grupė į istoriją įėjo ne vien kaip viena pirmųjų death metalo formacijų (vis tik pirmieji buvo Possessed), bet ir kaip puikus visiško kūrybinio nuoširdumo, tobulėjimo ir jokių rėmų nepaisymo pavizdys. Kažin ar yra muzikos istorijoje bent viena kita grupė (ar atlikėjas), kuri per visą savo egzistavimo laikotarpį (o jis truko 15 metų) nebūtų nė truputėlio nusivažiavusi. Kiekvienas naujas Death albumas būdavo žymiai geresnis už visus ankstesnius, o kompozicijos vis labiau sudetingėjo, kol galiausiai, pasiekus virtuoziškumo viršūnę, kuomet jau net ir lakiausios fantazijos žmogus vargu ar begalėtų įsivaizduoti kaip Death galėtų sugroti dar sudėtingiau, grupė galutinai išyra. Tačiau nutrūksta tik Death kūrybinė veikla, bet ne paties Chuck’o. Šis surenka geriausius savo bendražygius, įvairiais laikais grojusius Death ir suformuoja naują grupę Control Denied. Ši teišleidžia tik vieną vienintelį albumą – “The Fragile Art Of Egzistance“. Antrojo albumo pabaigti nespėja – klastingas smegenų auglys pasiglemžia genialiojo Chuck’o Schuldinerio gyvybę. Tada jam buvo tik 34-eri…

Control Denied muzika daug kuo panaši į paskutiniojo Death opuso “The Sound Of Perserverance“ kūrybą. Įmantrios ir sunkiai nuspėjamos kompozicijos, nepaprastai sudėtingas ir kiekvieną akimirką kintantis ritmas bei labai nepastovus tempas, gilūs filosofiniai egzistencialistiniai tekstai, ir širdį veriančios Chuck’o elektrinės gitaros partijos. Esminis Control Denied skirtumas – prie mikrofono stovi ne pats Chuck’as, o kitas vokalistas. Ir visai ne deferiškas growl’intojas (koks buvo Chuck’as), o švarus, plataus diapazono power metalo skardžiagerklis Tim Aymar. Dėl šios priežasties Control Denied yra vadinama progressive technical power metalu, nors Death muzika buvo progressive technical death metalas. Visgi kriokiantis vokalas turbūt buvo paskutinis vėlyvųjų Death death metalo atributas, kad nuo vokalo pakeitimo pasikeitė ir muzikos stilius. Kad ir kaip bebūtų, Chuck’o Schuldiner’io kūrybos kelias per nelyg vingiuotas, tad ją nelabai lengva įsprausti į kurio nors stiliaus rėmus.

Taigi Control Denied sudarė vokalistas Tim Aymar, gitaristai Chuck Schuldiner ir Shannon Hamm, boso virtuozas Steve DiGiorgio ir būgnininkas Richard Christy. Tai tikrai itin aukšto lygio profesionalų komanda, tad ji niekaip nesugebėjo sukurti lievo ir primityvaus albumo 😀 . “TFAOE“ žavi savo tobulu techniškumo ir jasumingumo santykiu, kurį ne visada sugeba išlaikyti dauguma techno metalistų. Control Denied muzika yra ir nepaprastai virtuoziška, ir kupina emocijų bei nuoširdumo. Tekstuose filosofiškai nagrinėjami jausmai ir žmogaus sielos gelmės. Štai tarkim įžanginiame kūrinyje Consumed dainuojama apie meilę, kas tiesa sakant Schuldiner’io kūryboje tikrai reta (arba taip paslėpta, kad aš net nesupratau) ir reikia pasakyti, kad tai viena intelektualiausių ir originaliausių mano girdėtų meilės dainų. O štai kūrinys “Believe“, nagrinėjantis tikėjimo klausimą turi itin genialų priedainį: “When You believe/Do You Believe?/If You believe/You must believe!“ Paprasta, bet su gilia mintim. Tiesa šis albumas gal ir nėra itin sunkus fizine prasme, bet ganėtiani sunkiai klausomas. Bent jau man buvo sunku priprasti prie švaraus Tim’o balso, nes buvau pratęs prie šiurkštaus bet jausmingo Chuck’o growl’o. Bet iš kokio 5 klausymo albumas ėmė patikti ir dabar tiesiog vežte veža. O tai yra genialios muzikos bruožas: jai suprasti reikia daug laiko. Bet dabar galiu pasakyti, kad Tim’o balsas šiam albumui tikrai labai tinkamas ir puikiai sugeba išreikšti tai, ką turėjo omeny Chuck’as.

Taigi albumu “TFAOE“ sunkiosios muzikos mocartas Chuck’as Schuldiner’is įrodė jog puikiai sugeba ne tik eksperimentuoti, bet ir eksperimentuoti nenuvažiuojant į lankas.

Tinklapis Chuck Schuldiner ir jo kūrybai atminti

Expect The Unexpected nuotraukų slideshow: