Antri metai, antras kartas, tad pagal visus liaudies kulinarinės metafizikos dėsnius blynas jau neturėtų būti prisvilęs, o šiemetinis Velnio Akmuo – tipiškas atvejis kai šie dėsniai visiškai pasitvirtina. Nors saulė spigino kiek beišgalėdama, festivaliui vykti tai sutrukdė nebent tik tuo, kad per kai kurių grupių pasirodymus žmonių upėje būdavo daugiau nei prie scenos, bet gal tai irgi nėra rimtas trūkumas, juolab, kad festivalis – tai ne vien muzika. Tai ir poilsis nuostabioje Anykščių Dainuvos slėnio gamtoje, ir bendravimas su daugybe seniai arba neseniai matytų bendraminčių „sunkiojo metalo brolių ir seserų“, gardžiavimasis nuostabia specialios receptūros arbata, paruošta „Arbatos magijos“ – bene didžiausių šio subtilaus gėrimo specialistų Lietuvoje, jau nekalbant apie tradicinį masinių renginių atributą alų, gardžius Bebro blynus, pseudoazijietišką ar pseudoliaudišką virtuvę ar savo pačių atsineštus šprotus ar teftelius. Taip pat tai ir jau antrus metus vykusios tinklinio varžybos ar pirmą kartą surengtas, bet labai sėkmingas „Mc Growl“ turnyras, kuriame už puikius kriokalavimo duomenis „Šlagerių karaliaus ir karalienės titulo“ metalinis ekvivalentas šįkart suteiktas žymiajam uteniškiui Buivolui. Bet nors Velnio Akmuo – tai ne vien muzika, tolesnėse eilutėse kalbėsime vien tik (na gerai, beveik vien tik) apie ją. Maža to, įdomumo dėlei, šįkart nusprendžiau atsisakyti įprastinio ir nuvalkioto chronologinio pasakojimo ir visą turinį pateikti truputėlį kitokia forma – grupes suskirstyti pagal stilius. Taigi, važiuojam!!!

Giltinės maršai

Pirmoji festivalio grupė, Lie in Ruins iš atšiauriosios Suomijos parodė tai, ką aš vadinu „death metalas su mintimi“. Jaučiasi, kad jų muzika nėra belenkoks belenkokių rifų kratinys, pridengtas visa tratijančios būgnų krušos. Priešingai, jų muzika protingai sudėliota ir muzikali kiek tik leidžia šio ekstremalaus stiliaus rėmai. Žodžiu, kokybiškas, ekstremalus seno kirpimo death metalas be ypatingai didelių netikėtumų, bet su prasme. Pradžiai galbūt būtų tikusi kiek energingesnė grupė, bet Lie in Ruins esą tikrai verti dėmesio.

Burying Place, vieną iš dviejų šiemetinio Velnio Akmens lietuviškų grupių galėčiau priskirti tai pačiai „prasmingo oldshool death metalo“ kategorijai. Ši didžiojo Lietuvos brutalo patriarcho Ambraziejaus vedina komanda įrodo, kad ir Lietuvoje turime grupių, kuriomis galima didžiuotis. Grupė, net ir nelaužydama jokių rėmų ir nesiplėšdama nuo savęs etikečių sugeba kurti išties įdomią ir savitą, bet tuo pačiu šimtu procentu deathmetališką muziką. Kai kurie jų muzikiniai sprendimai, ypač ritmo sekcijoje, mane didžiai nustebino – kažko panašaus kitur lyg ir neteko girdėti. Žodžiu, grupė ne ką prastesnė už užsienines.

Kaip ir pirmojo, taip ir trečiojo, paskutinio šių metų Velnio Akmens koncerto avangardui pasirinkti taip pat deferiai – Devious iš Olandijos. Priešingai ankstesniems mirtininkams, šie atstovauja modernųjį, pačios naujausios kartos death metalą, kuriame susilieja įvairūs šios krypties substiliai: brutalas, melodingasis death metalas ir net metalcoras. Vyrukai pjauna neblogai, nors man didelio įspūdžio nepaliko. Grupė, puikiai tinkanti apšildymui, bet iki headliner‘ių statuso nelabai traukia. Nors stengėsi iš peties, publika į jų pasirodymą reagavo gan vangiai.

Šiemetinis death metalo triumfas – didieji švedų mokyklos guru Grave, paskutinę akimirką pakeitę „išpindėjusius“ Deicide‘us, kurių riebių burnojimų prieš Dievą, Velnio Akmens lankytojai deja neišgirdo. Kita vertus, Grave manau buvo ne ką prastesnis pakaitalas. Galbūt grupės nariai ne patys temperamentingiausi ir pernelyg didelio įsijautimo į muziką nerodė, bet manau, sugrojo tikrai gerai. Tiesa jų pasirodymą apkartino grupės lyderio gitaros gedimas, palikęs „Kapą“ (įdomus sutapimas: pernai pagrindinės festivalio žavigždės irgi buvo „Kapas“, tik braziliškas) be pusės mėsos, tačiau šaltakraujam grupės lyderiui tai nė motais. Jis tęsė pasirodymą su ne mažesniu užtikrintumu, įtikindamas, kad nėra pasaulyje nieko, kas galėtų sustabdyti visa triuškinančią Grave mėsmalę. Galima pasidžiaugit, kad ir su viena gitara švedų veteranai skambėjo galingai, o kai galų gale Ola Lindgrenas gavo kitą gitarą, paaiškėjo, kad su dviem gitarom Grave skamba dar stipriau ir giliau. Apibendrinant – Grave neabejotinai buvo ta grupė, kuri užkietėjuius „mirties metalo“ fanatus sužavėjo labiausiai.

Juodosios simfonijos

Black metalo šiemetiniame festivalyje irgi būta nemažai. Pirma šio stiliaus grupė, ukrainiečiai Semargl parodė, kad rytų Europoje irgi yra žmonių, gebančių kurti kažką originalus ir savito. Semargl kūryba gan įvairi, o paskutinis albumas „Ordo Bellictum Satanas“, kurio kūriniai sudarę ukrainiečių pasirodymo pagrindą, yra labai netipiško, modernaus ir gausiai industrializuoto black metalo pavyzdys. Grupės muzikoje gausu venomiško tamsaus rokenroliškumo, komiškumo elementų, tad besitikinčių kažko rimto ar tipiškai blackeriško ši grupė tikriausiai nuvylė. O man jie visai patiko. Įdomus įvaizdis, smagi muzika, kurią pavadinčiau industriniu black‘n‘rollu ir su publika bendraujantis vokalistas. Esminiu trūkumu įvardinčiau gal tik „gyvo“ klavišininko nebuvimą. Kažkaip nesižiūri, kai grupė, kurios muzikoje tokie svarbūs sintezatoriaus efektai, juos leidžia iš fonogramos.

Antroji iš lietuviškų festivalio komandų, šiaulių blackeriai Argharus irgi paliko labai gerą įspūdį. Tamsi, mizantropiška muzika, kurią puikiai savo emocijomis perteikė grupės vokalistas, nevengęs teatrališkų judesių ir gestų. Kaip ir Burying Place, Argharus įrodė esą ne ką prastesnė grupė už užsienietiškuosius VA dalyvius.

Mayhem, pati stambiausia iš šiemtinės Velnio Akmens blackerių plejados, kaip ir pridera pagrindinėms žvaigždėms pasirodė itin įspūdingai. Visų pirma, amo netekti privertė itin groteskiška frontmeno Atilos Csiharo apranga. Tartum vyskupas-zombis, kruvinu ir apipuvusiu veidu Atila atrodė išties kraupiai, o kur dar kartuvių kilpa, grandinė su smilkalais, ar kartais parodoma kaukolė. Ir visai ne tam, kad užduoti hamletišką būties ar nebūties klausimą… Nors gal ir tam, žiūrint kaip interpretuosi šios grupės muziką. O pati muzika skambėjo kaip ir pridera sunkiai, solidžiai ir visa traiškančiai. Tiesa garsas nebuvo pats tobuliausias, vietomis sunkiai girdėjosi vokalas, dėl ko tikrai apmaudu, bet bendrai paėmus, firminis Mayhem skambesys, kokio daugiau neturi jokios kitos juodmetalio ordos ir kuris tiesiog užburia, buvo tikrai išgautas.

Gorath manęs asmeniškai nesužavėjo ir buvo kone vienintelė festivalio grupė, kuri nepatiko. Nors šie belgai pristatyti kaip progresyvus black metalas, neįžvelgiau juose nieko nei progresyvaus, nei savito.

Užtat norvegus Pantheon I aš drąsiai galėčiau priskirti progressive black metalo stiliui, nors progressive etiketė jiems ir nebuvo klijuota. Tai ką jie groja yra išties savita ir įdomu. Asmeniškai laikyčiau juos stipriausiais po Mayhem šių metų VA blackeriais. Savotiškas jėgos ir melodingumo nestokojantis Pantheon I skambesys, kuriame prie tradicinių roko instrumentų dera ir violančelė sužavėjo tiek mane, tiek ir daug kitų.

Šių metų black metalo programą, o ir visą festivalio koncertinę dalį užbaigė švedai Valkyrja. Grupė išties nebloga, turi savo stilių, bet dėl vėlaus jų pasirodymo laiko ir didelio nuovargio stebėjau juos tik nuo suoliuko. Nustebino tai, kad net ir tokiu vėlyvu metu, prie scenos stovinčių ir besikratančių žmonių buvo dar pakankamai daug, kiek daugiau nei tokių buvo per pernai panašiu laiku grojusius Code. Vis dėlto, nors Valkyrja pasirodė ir neblogai, minėtiesiems Code neprilygo.

Power, bet ne hit radio

Priešingai death ir black metalui, power ir heavy metal stilistikos grupių daug nebuvo, viso labo dvi ir abi iš romaniškosios Europos dalies. Visų pirma tai italai White Skull. Jų grupė priešakyje mergina, bet kad mergina, tai tikrai nereiškia, kad išlepinta princesė, o kad blondinė, tai nereiškia, kad saldi ir „olialia‘liška“. Ji, kaip ir visa grupė nestokoja energijos, charizmatiškumo, kuriuo italai jau ir šiaip yra apdovanoti turbūt labiau už, pavyzdžiui, lietuvius. Karingi himnai, kupini melodijų ir tvirtų ritmų publiką užvedė labiau nei tikėjaus. Kažkaip maniau, kad būsiu tik vienas iš nedaugelio, kuriam patiks šis pasirodymas, mat power metalas Lietuvoje tragiškai nepopuliarus, bet klydau. Grupės palaikyti susirinko pakankamai nemažas būrys žiūrovų, nepaisančių to, kad White Skull grojo apie vidurdienį – per pačius baisiausius karščius. Netgi susidarė įspūdis, kad White Skull daugeliui susirinkusių prie scenos patiko labiau nei man pačiam – kažko man truputėlį trūko, bet nenuneigsi, tikrai puiki grupė, o jos narių nuoširdumas negali nežavėti.

Antri heavy/power metalo atstovai, prancūzai Nightmare buvo ko gero labiausiai mano lūkesčius pranokusi grupė. Tai, kad scenoje aukščiausio kalibro profesionalai, bandyt nuginčyti galėtų tik visiški kurtuoliai ir akluoliai. Muzikantai, visų pirma vokalistas, spinduliavo begaline energija, nestokojo bendravimo su publika ir tikrai įtikino, kad pasirodymui atiduoda visas savo jėgas. Be to vokalistas parodė, kad ne vien iš black metalo frontmenų, tokių kaip Atila, Ash ar Kvarforth galima tikėtis netikėto, makabriško elgesio. Nightmare lyderis dainos viduryje ėmė ropštis viena iš sceną laikančių kolonų ir užlipo ja iki pat viršaus. Būtina pridurti, kad tai jis darė dainuodamas ir palaikydamas šiltą akių kontaktą su publika ir kas svarbiausia – be menkiausios baimės. Įspūdingas triukas, pasibaigęs sėkmingai. Beje, galima dar pridurti, kad būtent Nightmare Grave frontmenui paskolino savo gitarą.

Perimo ir alaus metalas

Thrašistai šiemet irgi nebuvo nuskriausti, o jų, arba bent jau mėlynom džinsinėm liemenėm ir baltais kedais avinčių asmenų šiemet buvo išties nemažai, vienam jų festivalio aplankyti nesutrukdė net kojos lūžis. Šveicarai Batalion, groja itin neoriginalų, visiškai nuvalkiotą senobinį ankstyvosios Metallicos propaguotą stilių, tačiau koncerte grupės muzika „suėjo“ nepriekaištingai. Daug šėlstančių prie scenos, kurių tarpe ir šių eilučių autorius, tai įrodė. Jaunieji Batalion vaikinukai parodė ne tik sugebą teisingai perteikti senojo thrash metalo dvasią (nors buvo ir nemažai su šia teze nesutinkančių) bet ir gyvai bendrauti su publika. Žodžiu, vienas iš smagiausių Velnio Akmens pasirodymų.

Te nesupyksta visi manantys, kad olandų Izegrim priskyrimas thrash metalui yra mirtinų mirtiniausia nuodėmė. Šią grupę visai laisvai galėjau aprašyti ir kalbėdamas apie death metalą, bet kadangi jų stilius – death ir thrash hibridas, siekdamas, kad thrash metalui skirtas skyrelis nebūtų per trumpas, įterpiau juos čia. Grupės muzika, galbūt nieko ypatingo, o patys Izegrim labiausiai įsiminė dėl savo vokalistės, kriokiančios neprasčiau nei vyras. Izegrim , kaip ir daugelis kitų šių metų grupių įrodė esą tikrai ne scenos naujokai, šiltai bendravo su publika, o jų agresyvus ir mėsingas death/thrash metalas tam kartui visai patiko ir užvežė, bet ar pirkčiau jų kompaktą – abejoju.

Na ir pagaliau, visų thrašistų apsilankymo Velnio Akmenyje esmių esmė. Vokiečių aludainiai ir alugėriai Tankard. Daugeliui tai buvo ne tik pats laukiamiausias bet ir labiausiai sužavėjęs šių metų VA pasirodymas, ne tik festivalio vinis, bet ir stačiai visas kuolas. Energetiniu ir charizmatiniu požiūriu tikrai stipriausias pasirodymas. Grupės nariai, ypač vokalistas elgėsi taip, lyg buvimas scenoje jiems būtų pati didžiausia šventė. Visiškas atsidavimas, nuoširdumas, džiaugsmas tuo ką darai, ir gyva reakcija į publikos elgesį. Daugelį nustebino gera vokalisto Andreas Geremia sportinė forma ir pastebimai ištirpę kilogramai. Galbūt to pasekoje jis scenoje lakstė kaip pasiutęs ir visiškai nesiskundė energijos tūkumu. Sugrota daug didžiausių grupės „alkošlagerių“, tad kūrinių repertuaru, atrodo, patenkinti visi. Publikos į šį pasirodymą susirinko daugiau nei į kitus, o ir šėlo ji kaip niekad smarkiai. Būtą traumų, kojos lūžių, o apsauga nuolat gelbėjo sceną nuo per apsuginę tvorelę bandomo permesti „ gyvojo desanto“. Na, o viską vainikavo paties vokalisto davimasis publikos valiai. Pačioje koncerto pabaigoje linksmasis Tankard frontmenas leidosi publikos nunešmas ant rankų.

…ir tai kas netilpo kitur

Britų tamsieji kariūnai Scythian buvo vienintelė grupė, kurios visiškai nemačiau. Gailėtis ar džiaugtis – nežinau, nes draugų atsiliepimai apie juos visiškai skirtingi. Norvegų industrinio atmosferinio metalo propaguotojus iš Norvegijos Dominanz galėčiau pavadinti lengviausia (neskaitant kriokiančio vokalo) šio festivalio grupe. Jų melodingoje ir sąlyginai švelnioje muzikoje industrial prieskonio buvo netgi mažiau, nei Ukrainos blackerių Semargl. Kliuvo dar ir tai, kad jie, kaip ir minėtieji ukrainiečiai scenoje neturėjo klavišininko, nors sintezatorių partijos jų muzikoje netgi labiai svarbios. Šiaip ši grupė, kad ir ne ypatingai, bet patiko. Vis šis tas nukrypstančio nuo bendros šiemetinio festivalio linijos…

Gaila, kad neišsaugota pernai užmegzta tradicija į festivalį pakviesti bent po vieną grupę iš Oriento, kaip kad pernai buvo jordaniečiai Bilocated. Vis dėlto, krizė, tad egzotikos nors ir buvo, bet ne tokios egzotiškos. Turiu omenyje grupę Helevorn iš Ispanijos. Nors kita vertus, ispanai jeigu ir ne pusiau, tai bent jau kokiu trečdaliu yra arabai, tad galima sakyti, tradicija pratęsta. Kad ir neoriginalus ir tipiškas, bet labai giliai jausmingas gothic/doom metalas, kuriame doomas vis tik persveria gotiką, buvo kažkas ko šiam festivaliui tikrai reikėjo, kaip ypatingo prieskonio. Išties labai patikusi grupė, nestokojanti ispaniško temperamento ir sugebanti ryškiai perteikti savo muzika skleidžiamas emocijas. Nuostabi, pasakiška melancholija… Galbūt tiek ir užteks, nes tokios muzikos keliamų pojūčių vis tiek neperteiksi žodžiais. Kaip ir neprteiksi to, kas svarbiausia.

Tad ir užbaigsiu šią savo rašliavą apie šių Metų Velnio Akmenį čia, nors dar daug, oi daug ką būtų galima apie jį pakalbėti, bet kad ir kiek žodžių beprirašysi, tos nepakartojamos festivalio atmosferos vis tiek neprteiksi… Galiu pasidžiaugti puikiai parinktomis grupėmis, kurių dauguma ir nebuvo labai žinomos, tačiau tikrai aukšto lygio. Didžių didžiausia pagarba organizatoriams už gerą skonį, o taip pat ir už viską, kas Velnio Akmens festivalį pavertė tokiu puikiu ir nepamirštamu.